Сибила Кусева
Димитър Димитров-Херо
Старши треньорът на „Черноморец“ (Бургас) Димитър Димитров преди близо 6 месеца научи, че е болен от рак на стомаха. Лекарите дават надежда, че заболяването е в начален стадий и е лечимо. Херо веднага е подложен на химиотерапия, като впоследствие може би ще се наложи да му бъде направена и операция. Това обаче не сломява Димитров и той твърдо е решен да пребори болестта. Треньорът на „Черноморец” бе от първите у нас, осмелили се публично да говорят за заболяването си.
“В такъв тежък момент аз усетих и разбрах, че българинът по природа е добър човек. Видях човещината, видях добронамереността в много хора и това ми дава допълнително сили, кураж и вяра в това, че аз ще се оправя, че ще се преборя с тази болест. Не е загубена битка! Но ако човек се предаде предварително, той наистина ще я загуби”, каза Херо в телевизионния ефир.
Джеф Томас
През юни 2003-а, година след прекратяването на кариерата си, бившият английски национал Джеф Томас научава, че е болен от хронична миелоидна левкемия. А когато оздравява, прави фондация за борба с левкемията и лимфома. Бившият капитан на „Кристъл Палас” организира различни благотворителни спортни прояви, за да събира средства за борба с раковите заболявания. През 2005 г. преминава на велосипед всичките 21 етапа на „Тур дьо Франс” малко преди старта на самото състезание и събира 150 000 паунда за благотворителната си кауза.
„Мисля, че болестта на Стенли е по-агресивна от моята, което значи, че трябва да се действа бързо и веднага да се премине към химиотерапия. Това е като да си в тъмен тунел, който опитваш да преминеш. Важно е да вярваш в излекуването и да мислиш положително, това помага. Подкрепата, която аз получих в един от тъмните моменти, много ми помогна”, заяви Джеф Томас, след като научи за заболяването на Стилиян Петров.
Любослав Пенев
Треньорът на националния отбор по футбол Любослав Пенев също премина през коварната болест. В навечерието на Мондиала в САЩ на Любо му се наложи да се пребори с рак на тестисите и не успя да участва в шеметното американско лято през 1994-та. Той мина през ада, но оцеля. Оперира се в чужбина и само две години по-късно триумфира като най-добър футболист на „Атлетико” (Мадрид) с 22 гола в 44 мача. Отборът стана шампион на Испания и спечели Купата на краля. По-важното обаче е, че е изкатерил един друг връх - този на бащинството. Три години след като е чул диагнозата „рак”, ушите на Любо пищят от ревовете на първия му син. Малкият е роден от връзката му с ослепителната манекенка Даниела Серданова и носи името на баща си. След още няколко години най-щастливият миг в живота му се повтаря с проплакването на втория му син Никалъс, роден от връзката му с чаровната Кристина.
Ланс Армстронг
Казвах си: „Господи, умирам!” Толкова болеше, дори не можех да седна на велосипеда си”, признава легендарният колоездач Ланс Армстронг. Седемкратният победител в „Тур дьо Франс” заболява от рак на тестисите, когато е едва 25-годишен. Коварната болест давала сигнали по-рано, но той не й обръщал внимание. Така един ден изкашлял кръв и се оказало, че ракът се е разпрострял в стомаха, белите дробове, дори и в мозъка. Освен задължителната операция на тестисите Армстронг преминава през интензивна химиотерапия. Всичко това се случва 3 години преди първия му триумф в Обиколката на Франция, която после печели още 6 пъти.
В интервю, дадено години след като преборва болестта, той призна, че си обещал да бъде победител на рака, а не негова жертва. Малко след това му се ражда и син - най-щастливият миг в живота му.
Карим Абдул Джабар
Легендарният американски баскетболист Карим Абдул Джабар също пребори рак. Неговата диагноза бе левкемия, подобно на Стилиян Петров. През 2009 г., когато обяви това, шесткратният шампион на НБА шокира света. Американецът започва медикаментозно лечение и всеки месец прави изследвания на кръвта си. През февруари 2011 г. Карим Абдул Джабар във профила си в „Туитър” обяви, че е излекуван от левкемията и започва живота си отначало. Сега Карим е един от хората, които споделят подкрепата към Стенли.
Гари Линекер
Бившият английски национал Гари Линекер имаше тежка битка с левкемията през 90-те години на ХХ в. Той бе на ръба на отчаянието, тъй като рядката форма на болестта не бе засегнала него, а големия му син Джордж. Момчето с много воля и помощ успя да се възстанови. Линекер в момента подкрепя организациите за борба с рак при децата. „Ужасен съм от новината, че Стилиян Петров има левкемия. Ще се моля за него и семейството му. Има различни видове левкемия, но от личен опит знам, че болестта може да бъде излекувана”, заяви бившият нападател.
Още случаи
Хайко Херлих - бившият германски национал по футбол се пребори с мозъчен тумор и в момента е треньор на „Унтерхахинг”.
Богдан Таниевич – бившият баскетболист от Югославия през 2010 г. беше диагностициран с рак на дебелото черво. В момента е технически директор на националния отбор на Турция по баскетбол.
Херман Бургос – през 2003 г. бившият аржентински национал научи, че има рак на бъбреците. Той се подложи на операция и се възстанови.
Джордж Карл – легендарният треньор на „Сиатъл Суперсоникс”, „Милуоки Бъкс” и „Денвър Нъгетс” имаше рак на гърлото, но се възстанови.
Людмила Енквист – олимпийската шампионка на 100 метра от Атланта’96 се оперира от рак на гърдата през 1999 г. Четири месеца след мастектомията шведската спринтьорка взе бронзов медал от световното първенство в Севиля.
Маркел Ирисар – през 2002 г. испанският колоездач научава, че има рак на тестисите. Подлага се на операция и успява да се възстанови.
Хосе Франсиско Молина – през 2002 г. бившият вратар на националния отбор на Испания се подлага на операция заради рак на тестисите. 10 месеца по-късно се завръща на терена.
Алешандре Пато – когато е 10-годишен, бразилският национал се подлага на операция заради рак на костите. Своевременната лекарска намеса предотвратява ампутирането на едната ръка на футболиста.
Карлос Роа – през 2004 г. бившият вратар на аржентинския национален отбор успява да се пребори с рак на тестисите и след това се връща на терена като играч и треньор.
Ариен Робен – още докато е юноша на ПСВ Айндховен, играчът на „Байерн” се оперира от рак на тестисите. Той успява да се възстанови и да се превърне в една от звездите на националния отбор на Холандия.
Големите спортисти печелят състезанието с рака
07.04.2012
Ракът е тежка присъда, но право на обжалване има, стига да се открие навреме и човек да има воля за живот. С коварната болест се сблъска и българският национал Стилиян Петров. Капитанът на „Астън Вила” трябва да победи остра форма на левкемия. Тежката присъда на 32-годишния халф накара футболното общество да се обедини и дори най-върлите противници на терена изразиха своята подкрепа към Стенли. Пред него е и примерът на няколко спортисти, успели да се преборят рака.